Order of Malta

Aktualności

15.10.2018. Konsekracja Ołtarza przez bpa polowego Józefa Guzdka

15/10/2018 


W dniu 15 października 2018 r. w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem NMP w Rzeszowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie – uroczysta konsekracja Ołtarza.

Msza Święta miała charakter galowy, licznie przybyły delegacje wszystkich formacji mundurowych, władz Miasta, poczty sztandarowe, rodziny mundurowych i wierni z naszej parafii. Całą uroczystość uświetniła też orkiestra w harmonii z Panem Organistą.

Także nam przypadł w udziale zaszczyt uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu.

Konsekracji dokonał biskup polowy Wojska Polskiego – Józef Guzdek, który w pięknym kazaniu podkreślił, jak niesłychanie istotnym elementem każdej świątyni, jej sercem, jest Ołtarz, gdyż to na nim dokonuje się Przeistoczenie. Ksiądz biskup wspomniał wiele wydarzeń z historii naszego kraju, w czasie których żołnierze i członkowie innych służb mundurowych modlili się i przyjmowali Komunię Świętą. Podkreślił, że nasza historia i tożsamość narodowa nierozerwalnie związana jest z działalnością kościoła katolickiego i wiarą, która wielokrotnie była jedynym źródłem nadziei i motywacją do walki o zachowanie Ojczyzny. Przypomniał sylwetki i postawy wielu osób, które zawierzyły Bogu i oddały życie w obronie najwyższych wartości.

W dalszej części ksiądz biskup podziękował członkom formacji mundurowych za ich ofiarność w służbie Ojczyzny i drugiego człowieka, podkreślając, że wypełniają tym Przykazanie Miłości.

Nie zabrakło podziękowań i wielu ciepłych słów dla naszego Księdza Proboszcza za zrozumienie wagi tego wydarzenia dla parafii i przyszłych pokoleń.

Prawdziwym zaszczytem był dla nas też fakt, że Jego Ekscelencja znalazł czas, by porozmawiać z nami w już nieco mniej formalnej atmosferze.

Tekst: Grzegorz Dec