Order of Malta

Aktualności

42 granty przyznane na pomoc najbardziej pokrzywdzonym na całym świecie przez Globalny Fundusz na rzecz Ludzi Zapomnianych w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

09/07/2019 


Z okazji uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patrona Zakonu Maltańskiego obchodzonej 24 czerwca, Globalny Fundusz na rzecz Ludzi Zapomnianych (Global Fund for Forgotten People)przyznał 42 dotacje w największym jak dotąd cyklu grantowym. Fundusz został utworzony w celu wsparcia finansowego działań Zakonu na całym świecie. Środkite przyczynią się do ulżenia wielu ludziom żyjącym w dramatycznych warunkach z powodu przemocy w krajach dotkniętych wojną oraz najbardziej bezbronnym osobom żyjącym w biedzie i desperacji.

Ze względu na stale rosnącą liczbą ofiar handlu ludźmi Zakon Maltański otworzył niedawno w Lagos w Nigeriidom dla kobiet, które padły ofiarą handlu ludźmi iw większości przypadków zostały wykorzystane seksualnie. Fundusz wsparł renowację i wyposażenie tego centrum w ramach szerszej współpracy z ambasadorem Zakonu mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi w Nigerii.

Środki przyznane w tym roku przyniosą ulgę wielu uchodźcom uciekającym przed prześladowaniami, wojnami i ubóstwem. Dla wysiedlonych rodzin w Tajlandii zapewnione zostaną usługi medyczne i edukacyjne.Natomiast we Francji,młodym uchodźcom, zakwaterowanym często w nieodpowiednich warunkach bez dostępu do pomocy,oferowane jest wsparcie psychologiczne.

Ciągłym priorytetem wielu projektów realizowanych przez Zakon na całym świecie są dzieci w trudnej sytuacji. Przyznane środki będą wspierać placówki zarządzane przez albańską organizację pomocową Zakonu Maltańskiego – przedszkole dla dzieci w potrzebie oraz centrum socjalno-medyczne dla niepełnosprawnych dzieci.

Obozy letnie dla osób niepełnosprawnych odbędą się w wielu krajach w których Zakon jest aktywny. Fundusz zapewnił wsparcie finansowe wielu aktywności zaplanowanych na czas w międzynarodowego obozu w Niemczech. Fundusz wesprze również szereg programów dla osób starszych i bezdomnych w różnych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Rumunii i na Kubie.

Fundusz przeznaczył środki na dwa projekty w Polsce – terapię domową dla dzieci niepełnosprawnych oraz międzynarodowy obóz dla młodzieży maltańskiej (MalteserYouth International Camp).

Narodziny wcześniaka lub niepełnosprawnego dziecka to dla rodzin czas zmian i niepewności. W Krakowie wsparcie Funduszu umożliwia Zakonowi oferować rodzinom z wcześniakami lub niepełnosprawnymi dziećmi wizyty domowe pracowników służby zdrowia i terapeutów. Usługa ta zapewnia opiekę medyczną osobom, które nie mogą dotrzeć do szpitala, a także pomaga rodzicom i rodzeństwu w przystosowaniu się oraz radzeniu sobie z codziennym życiem w realiach środowiska domowego, przede wszystkim w ich pierwszych dniach w domu.

Fundusz wspiera pierwszy letni obóz Międzynarodowej Sieci Młodzieży Maltańskiej (MalteserYouth International Network), który odbędzie się w Polsce w sierpniu. Obóz oferuje 120 młodym wolontariuszom z europejskich organizacji pomocowych Zakonu okazję do wspólnych spotkań, dzielenia się doświadczeniami, uczenia się od siebie nawzajem i trwałego zainspirowania się wartościami Zakonu. Podczas obozu odbędą się warsztaty pomagające wolontariuszom Zakonu w rozwijaniu siebie i swoich działań, aby lepiej służyć tysiącom potrzebujących w swoich krajach, uczące praktycznych umiejętności pozyskiwania funduszy (fundraisingu), rozwijania wolontariatu oraz budowania zespołu.

Więcej informacji na temat finansowanych projektów można znaleźć na stronie https://www.forgottenpeople.org/st-johns-day-grant-awards-2019/

tłumaczenie i opracowanie: Rafał Szepietowski