Order of Malta

Aktualności

II Zimowe Mistrzostwa Ratownicze

28/02/2021 


W ostatni weekend lutego Wolontariusze Fundacji Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna wzięli udział w II Zimowych Mistrzostwach Ratowniczych organizowanych przez FLUO –TEAM na terenie miasta i gminy Skoczów.

Zawodnicy musieli zmierzyć się w sumie z dziesięcioma zadaniami, które podzielone były na sześć zadań dziennych i cztery nocne, w tym test wiedzy z poziomu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zadanie sprawnościowe.

W zawodach udział wzięło 35 drużyn z całej Polski, zaś naszą organizacje reprezentowały 3 zespoły z oddziałów Andrychów i Kęt. Z Andrychowa wystartowały dwa zespoły, jedna to starsi wolontariusze oraz drużyna reprezentująca młodzież. Ci pierwsi uplasowali się na 3 miejscu broniąc brązowy medal z roku ubiegłego, zaś pozostałe drużyny z Kęt i Andrychowa na miejscach 9tym i 11tym, zostawiając za sobą kolejno silnych Strażaków, Ratowników WOPRu, czy też inne organizacje. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie wcześniejsze przygotowania, ćwiczenia i szlifowanie wiedzy i umiejętności pod okiem zaprzyjaźnionych trenerów. Wszystkim gratulujemy, gdyż wyniki są niebywale zadowalające.

Jakość przygotowanych pozoracji była mocno zbliżona do rzeczywistych, zaś pozoranci wywiązali się z powierzonej im roli. Za to należy pochwalić organizatorów, iż mimo trudnych warunków i ciągłej pandemii zdołali przygotować i przeprowadzić te zawody w oparciu o reżim sanitarny.

Na zakończenie zawodów w niedzielę mieliśmy wszyscy okazję wspólnie ćwiczyć podczas symulacji zdarzenia masowego, do którego doszło w lesie w okolicach Górnego Boru. Nasze zespoły dzielnie pracowały w punktach medycznych, a dwie nasze karetki zostały wykorzystane do transportu poszkodowanych z miejsca zdarzenia do wyznaczonych szpitali. Każdy z ratowników biorący udział w tych ćwiczeniach, mógł się przekonać na własnej skórze, jak wyglądają takie działania w czasie realnym i jak wiele sił i środków jest potrzebnych na miejscu zdarzenia. Dzięki współpracy wszystkich Służb Ratowniczych w tej sytuacji, w której poszkodowanych zostało ponad sześćdziesiąt osób, zdarzenie to udało się opanować w zadowalającym czasie. Po jego zakończeniu udaliśmy się na Plac Targowy, gdzie nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów, nagród i podziękowania ze strony władz miasta.

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy, bo każdy, kto bierze udział w tego typu zawodach, już jest zwycięzcą.

W rolach głównych wystąpili:

MSM Andrychów:

Martyna Knyps
Joanna Najbor
Aleksandra Ćwiertka
Piotr Moskwik – miejsce 3cie

MSM Kęty:

Joanna Zuber
Maria Brzóska
Julia Bobiec
Patryk Bogacz – miejsce 9te

SDP Andrychów:

Julia Szemik
Izabela Paletko
Weronika Dutkiewicz
Joanna Ziemiańska – miejsce 11ste

Udział w pozoracjach: Emilia Biernatek, Maja Moskwik, Piotr Sala, Robert Bojdys, OSP Targanice oraz inni przyjaciele startujących i kuń

Zdjęcia: Anna Majerczyk, Mariusz Zawada
Autor: Mariusz Zawada