Order of Malta

Aktualności

Papież Franciszek przyjął Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego. Szczególny nacisk położono na kryzys uchodźczy.

01/07/2019 


 

Zdjęcie: Fra’Giacomo Dalla Torre przedstawił najważniejsze bieżące projekty i cele Zakonu na polu medycznym, społecznym i dyplomatycznym.

Wielki Mistrz Suwerennego Zakonu Maltańskiego, Fra’Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, został w sobotę rano przyjęty przez papieża Franciszkana audiencji w Watykanie. Doroczne spotkanie było okazją do przedstawienia Jego Świątobliwości aktualnych informacji na temat głównych działań medycznych i społecznych oraz zaangażowania dyplomatycznego tej wiekowej instytucji katolickiej, która jest dziś obecna w 120 krajach.

Wielki Mistrz opowiedział Ojcu Świętemu o kilku przykładach pomocy, świadectwach ciągłego zaangażowania w pomoc bezbronnym członkom społeczeństwa, które są realizowane przez Zakon: interwencjach mających na celu pomoc przesiedleńcom (z powodu wojny, suszy lub ubóstwa, które w tym roku dotknęły 70 milionów ludzi na całym świecie), skoncentrowanych na programach wsparcia oferowanych przez ruchome kliniki podróżujące do nieprzyjaznych i odległych regionów, a także wielu działaniach niosącym pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym, bezdomnym oraz mniejszościom takim jak Romowie w Europie Wschodniej i Jazydzi w Iraku.

Papież Franciszek słuchał informacji Fra’ Giacomo z wielką uwagą, zachęcając Zakon do kontynuowania podróży miłosierdzia i zaangażowania na rzecz zmarginalizowanych. Podkreślił przede wszystkim kryzys w Wenezueli, pomoc dla uchodźców oraz miejscowej ludności w Kolumbii. Duże znaczenie w rozmowach miały też działania Zakonu Maltańskiego na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza wzdłuż granic z Syrią.

Wielki Mistrz nakreślił również prace Zakonu Maltańskiego w dyplomacji międzynarodowej i jego aktywny udział w opracowywaniu Paktu o Migracji ONZ (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration), podpisanego w grudniu na szczycie ONZ w Maroku. Wspomniał także o rosnącym udziale w walce z handlem ludźmi.

Przedstawiono także proces reformy Karty Konstytucyjnej Zakonu Maltańskiego, rozpoczęty w 2017 r., w celu dostosowania struktury Zakonu do dzisiejszych potrzeb wynikających z jego zwiększonej obecności i działań w wielu częściach świata.

Pod koniec prywatnych rozmów Wielki Mistrz podarował Papieżowi medal przedstawiający lekarza Zakonu Maltańskiego w Libanie pomagającego syryjskiemu uchodźcy. Natomiast Papież dał Wielkiemu Mistrzowi mozaikę i kilka swoich encyklik, w tym Evangelii Gaudium i Amoris Laetitia.

Na zakończenie prywatnej audiencji papież Franciszek przyjął nową Radę Suwerenną Zakonu Maltańskiego, wybraną 1 maja, oraz ambasadora Zakonu przy Stolicy Apostolskiej Antonio Zanardi Landiego. Fra’Giacomo Dalla Torre następnie rozmawiał z arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem, Sekretarzem ds. Relacji z Państwami.

tłumaczenie: Rafał Szepietowski.